____..

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ HABER MERKEZİ

 

Gayret ve Winsun Formula-G Finalinde

      Üniversitemizi temsil eden Elektrik Mühendisliği'ne ait 'Winsun' ve Türkmekatronik takımına   ait  'Gayret' isimli araçlar Formula-G Güneş Arabaları yarışında 20 araç arasına girerek finalde   yarıştı.  Finallere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca,   Rektörümüz  Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak,   TUBİTAK MAM  Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer katıldı.


        40 Üniversite 51 Araç ile Katıldı
      TÜBİTAK, alternatif enerji kaynakları konusunda kamuoyunda farkındalığı yükseltmek,   alternatif  enerji teknolojilerinin yaygın kullanımı için gerekli beyin gücü ve bilgi birikiminin   oluşmasını  sağlamak, üniversite öğrencilerinin teorik bilgilerini takım çalışmasıyla güneş   enerjisiyle çalışan  araçlarının tasarımını gerçekleştirmeye özendirmek üzere TÜBİTAK   Formula- G  Güneş Arabaları  yarışını 2005'ten beri düzenlemektedir. Bu seneki yarışlar 9-15   Temmuz  tarihleri arasında İzmit  Körfez Yarış Pisti'nde yapıldı. Yarışmalara 40 farklı   üniversiteden 51  takımın aracı katıldı.


        Gayret ve Winsun Gelecekten Umutlu
      Danışmanlığını Prof. Dr. Bekir Çakır ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Zeki Bilgin'in yaptığı Winsun'ı   Elektrik
Mühendisliği Bölümü öğrencileri tasarladı. Winsun'ı önümüzdeki yıl daha hızlı ve uzun   menzilli  bir araç haline getirebilmek için ekip şimdiden çalışmalarabaşladı. Gayret isimli aracı   tasarlayan  ve danışmanlığını Doç. Dr. H. Metin Ertunç'un yaptığı TürkMekatronik takımı ise bir   araştırma  görevlisi, bir yüksek lisansöğrencisi ve Mekatronik Mühendisliği Bölümü   öğrencilerinden  oluşuyor. Ekip, önümüzdeki yıl araçlarının motorunu, motor sürücüsünü ve   mekanik  aksamınıkendileri dizayn ederek yerli katkı payı en yüksek araç olmayı   hedefliyor.          17  TEMMUZ 2012

 

   http://bhi.kocaeli.edu.tr/temmuz8.12.htm